Trygghet i symfoni 2012

Skriv ut E-post
Nyheter
Skrevet av Monkvik, Kjetil   
torsdag 19. januar 2012 09:40
altIgjen er det klart for Trygghet i symfoni, konserten som gir deg flott musikk blandet med mange gode innspill om trygghet og sikkerhet. Trøndelag brann- og redningstjeneste bidrar som vanlig, om ikke på det musikalske, så på det praktiske plan.

På scenen får du møte det eminente Trondheim Symfoniorkester med Tore Johansen, sang og Theodor Lyngstad, cello som solister. Konferansier: Birger Andreas Myrstad, dirigent: Torodd Wigum.

Konserten er et sikkerhetsprosjekt rettet mot aldersgruppen 70 pluss minus, hvor vi gjennom forebyggende tiltak ønsker å nå frem med matnyttig informasjon i en ramme av opplevelse og glede.

Du får musikalske godbiter med kjent orkestermusikk. I tillegg settes det fokus på trygghet for alle, ute og hjemme. Som en del av programmet vil Eldres trygghetspris deles ut til en person eller organisasjon som har bidratt til å øke eldres trygghet. Klikk her for å komme til Trondheim symfoniorkesters hjemmesider.

Tid og sted: Olavshallen, Trondheim, 1. februar. Portene er åpne fra kl 11. Konsertstart kl 12.00

Pris kr 75 – OlavsHallens billettluke: tlf. 73 99 40 50
Sist oppdatert mandag 30. januar 2012 10:34
 

2011 i tall

Skriv ut E-post
Nyheter
Skrevet av Monkvik, Kjetil   
mandag 09. januar 2012 15:25
alt

Totalt var det 3267 utrykninger i kommunene tilsluttet Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS i 2011. Sett mot året før er det kun marginale endringer.

2011 krevde en dødsbrann i vårt område. det var en kvinne på Tyholt i Trondheim den 3. februar.

På statistikken vår er det unødige alarmer som klart topper lista, med 1593 utrykninger, altså nært halvparten av alle utrykninger.

Bra forebyggende
Vi har lovpålagte tilsyn av særskilte objekt. Vi oppnådde 99% tilsyn i 2011
Sist oppdatert mandag 09. januar 2012 15:26
 

Roan og Leksvik tilsluttet Sør- Trøndelag 110- sentral

Skriv ut E-post
Nyheter
Skrevet av Monkvik, Kjetil   
onsdag 04. januar 2012 11:09
Fra 1. januar 2012 ble kommunene Roan og Leksvik tilsluttet Sør- Trøndelag 110- sentral.

Leksvik kommune er for øvrig fra tidligere tilsluttet Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS.

Vi smetter inn noen gode råd om forebygging:
HVORDAN HINDRE BRANN?

Vi er omgitt av mange brannfarer. Brannvern handler om å finne farene og fjerne disse før brann oppstår. De fleste branner skyldes menneskelig svikt; glemsel, uoppmerksomhet, uforsiktighet, slurv og mangel på kunnskap. Vi må derfor begynne med oss selv, våre holdninger og vår adferd for å forebygge brann.

Her er noen mer vanlige brannfarer som du kan forebygge mot:

Komfyr: Hold alltid komfyren under oppsikt ved bruk. Vurder montering av komfyrvakt.
Ventilator: Rengjør fettfilteret jevnlig.
Kaffetrakter: vannkoker mv: Trekk ut støpselet etter bruk.
Levende lys: Forlat aldri et rom med levende lys.
Ildsted: Fyr med tørr ved, god trekk og gnistfanger. Påse at pipe og ildsted er riktig montert og uten feil.
TV-apparat: Slå alltid av TV-apparatet med av/på - knappen, ikke bare fjernkontrollen.
Oppvaskmaskin, vaskemaskin og tørketrommel: påse at disse kun er i bruk mens du er til stede og våken.

Generelt er det elektriske anlegget en potensiell brannfare: Kontroller derfor kontakter, ledninger og sikringer, bruk riktig wattstyrke i belysning, og overlat reparasjoner til autorisert installatør.

Brannvesenet vil samtidig minne om brannfaren ved aske fra ovn og peis. Selv om asken virker kald kan det være glo i svært lang tid. Asken må derfor aldri oppbevares i brennbare bøtter eller plastposer og lagres i hus eller garasje. Det finnes på markedet spesialbøtter med lokk beregnet på aske. Du kan også benytte en vanlig sinkbøtte dersom du plasserer den på et trygt sted. Nylig uttatt aske må heller ikke kastes i søppelcontainere. Oppdal har hatt mange containerbranner som skyldes aske og engangsgriller.

Trøndelag brann- og redningstjeneste ønsker alle et godt og brannsikkert nytt år!
 

Vi fraråder sterkt bruk av såkalte kinesiske lykter

Skriv ut E-post
Nyheter
Skrevet av Monkvik, Kjetil   
mandag 02. januar 2012 15:11
Oppdal brann- og redningstjeneste er fra nå en del av Trøndelag brann- og redningstjeneste IKS. De sendte oss denne pressemeldingen:

Brannvesenet i Oppdal fikk 2. januar 2012 besøk fra en beboer i Skjørdøla - området som hadde en litt skremmende opplevelse med himmellykter eller såkalte kinesiske lykter.

Han kunne fortelle at lykten var oppsendt fra området Vangslia /Stenan boligfelt i tidsrommet etter midnatt på nyttårsaften. Den svevde høyt og fint, og var flott å se på. Vår informant ble imidlertid bekymret når lykten nærmet seg bebyggelse, bla i nærheten av en låve som var under utvidelse og som hadde en åpen vegg. Den brennende lykten landet til slutt på taket til "vår mann", og lykten rullet ned og ble liggende inntil husveggen. Han fikk slukket den brennende lykten, men var selvsagt fortørnet og skremt over episoden.

Dette viser at slike lykter langt i fra er ufarlige. Som han sa ville det kunne fått svært katastrofale følger, spesielt dersom lykten hadde kommet inn på låven gjennom den åpne veggen.

Brannvesenet mener at det er god grunn til å advare mot bruk av slike lykter, som vi vet benyttes ved ulike festlige anledninger hele året. De som sender opp slike lykter har ingen mulighet til å kontrollere hvor de lander.

For øvrig vises det til Brann- og eksplosjonsvernloven §5; Enhver plikter a vise aktsomhet og opptre pa en slik mate at brann, eksplosjon og annen ulykkeforebygges, samt Forebyggendeforskriften §8-2; Det er forbudt a gj0re opp ild eller behandle ting som representerer en brannfare utendørs eller under slike forhold eller pa en slik mate at det kanf0re til brann. Oppgjort ild ma ikke forlates før den er fullstendig slokt.
 

Godt nytt år, og velkommen til Oppdal

Skriv ut E-post
Nyheter
Skrevet av Monkvik, Kjetil   
mandag 02. januar 2012 11:25
TBRT IKS og Oppdal Brann og redningstjeneste har etablert brannsamarbeid fra 1. jan 2012 og vi ønsker alle nye ansatte velkommen på laget.

Med dette har TBRT overtatt ansvaret for forebyggende arbeid, feiing og beredskapstjenester i Oppdal kommune. Det er TBRTs målsetting å videreføre Oppdal brann og redningstjenestes gode arbeid til beste for innbyggere i Oppdal kommune. Samtidig er det potensial for synergieffekter gjennom det samarbeidet som Oppdal kommune har valgt å bli en del av. TBRT IKS ser også frem til å ønske Rennebu Brann og redningstjeneste velkommen inn i selskapet fra 1. juli 2012.

Overgangen til TBRT vil ikke få vesentlig innvirkning på dagens brann- og redningstjeneste for oppdalingene. Plassering av brannstasjon og innsatstid vil ikke bli endret av en inntreden i det interkommunale selskapet. Organiseringen i en større enhet vil derimot på sikt gi tilgang til kompetanse og erfaring, bedre og mer moderne utstyr og større slagkraft.

Organisasjonsendringen fører til visse personellendringer ved at tidligere brannsjef i Oppdal, Bjørn Andreassen, går over i ny deltidsstilling som brannmester med tilsyn / forebyggende arbeid som arbeidsområde (30% stilling). Brannmester Stein Bjørgen fortsetter i 100% stilling som "stasjonsmester sør", med arbeidsoppgaver innen beredskap og tilsyns- / forebyggende arbeid. Feier Geir Mellemseter og feierlærling Pål Elven Fjeldstad fortsetter som tidligere i det nye selskapet. Selskapet leier lokaler til brannstasjon og kontorer fra Oppdal kommune. Brannsjef og øvrig ledelse i selskapet er plassert ved hovedkontoret i Trondheim. Brann- og redningssjef i TBRT er Torbjørn Mæhlumsveen.

Publikum kan lokalt fortsatt kontakte personell på Oppdal, mens all korrespondanse og fakturaer skal sendes hovedkontoret i Trondheim. Stein Bjørgen blir lokal leder for "brannstasjon sør" (Oppdal, og etter hvert Rennebu), og blir rett person å henvende seg til vedr spørsmål innen tilsyn, forebyggende arbeid, beredskap mv.
 
<< Start < Forrige 1 3 4 5 6 7 8 9 10 > Siste >>

Side 1 av 13